    Rohm Semiconductor MCR18EZPJ430
    Part No.:
    MCR18EZPJ430
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZPJ430.pdf
    Description:
    RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206
    Resistance:
    43 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZPJ430 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZPJ430 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZPJ430?
    Image MCR18EZPJ430
    Part Number MCR18EZPJ430
    Resistance 43 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)