    Rohm Semiconductor MCR18EZPJ8R2
    Part No.:
    MCR18EZPJ8R2
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZPJ8R2.pdf
    Description:
    RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206
    Resistance:
    8.2 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZPJ8R2 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZPJ8R2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZPJ8R2?
    Image MCR18EZPJ8R2
    Part Number MCR18EZPJ8R2
    Resistance 8.2 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)