    Rohm Semiconductor MCR18EZPJ911
    Part No.:
    MCR18EZPJ911
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMCR18EZPJ911.pdf
    Description:
    RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206
    Resistance:
    910 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Chip Resistor - Surface Mount
    1. How to order MCR18EZPJ911 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MCR18EZPJ911 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18EZPJ911?
    Image MCR18EZPJ911
    Part Number MCR18EZPJ911
    Resistance 910 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)