PR10-24V-450-1A.pdf
| Image |  |
| Series | PR10 | PR10 | PR10 | PR10 | PR10 |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC | 5VDC | 12VDC | 24VDC | 5VDC |
| Contact Rating (Current) | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| Switching Voltage | 250VAC, 28VDC - Max | 250VAC, 28VDC - Max | 250VAC, 28VDC - Max | 250VAC, 28VDC - Max | 250VAC, 28VDC - Max |
| Load - Max Switching | 2500VA, 280W | 2500VA, 280W | 2500VA, 280W | 2500VA, 280W | 2500VA, 280W |
| Coil Current | 18.8 mA | 90.9 mA | 37.5 mA | 18.8 mA | 90.9 mA |
| Coil Type | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching | Non Latching |
| Features | - | - | - | - | - |
| Termination Style | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin | PC Pin |
| Seal Rating | - | - | - | - | - |
| Coil Insulation | - | - | - | - | - |
| Must Operate Voltage | 18 VDC | 3.75 VDC | 9 VDC | 18 VDC | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC | 0.5 VDC | 1.2 VDC | 2.4 VDC | 0.5 VDC |
| Operate Time | 8 ms | 8 ms | 8 ms | 8 ms | 8 ms |
| Release Time | 5 ms | 5 ms | 5 ms | 5 ms | 5 ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |