GHXS030A120S-D1E.pdf
| Image |  |
| Part Number | GHXS030A120S-D1E | GHXS030A120S-D1 |
| Manufacturer | SemiQ | SemiQ |
| Series | - | - |
| Package/Case | SOT-227-4, miniBLOC | SOT-227-4, miniBLOC |
| Packaging | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Obsolete |
| Diode Type | Single Phase | Single Phase |
| Technology | Silicon Carbide Schottky | Silicon Carbide Schottky |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.2 kV | 1.2 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 30 A | 30 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 30 A | 1.7 V @ 30 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 1200 V | 200 µA @ 1200 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | -55°C ~ 175°C (TJ) |