GSXD120A004S1-D3.pdf
| Image |  |
| Part Number | GSXD120A004S1-D3 |
| Manufacturer | SemiQ |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 120A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700 mV @ 120 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 45 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |