3RT20231AL243MA0.pdf
| Image |  |
| Part Number | 3RT20231AL243MA0 |
| Manufacturer | Siemens |
| Series | SIRIUS |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount, DIN Rail |
| Coil Voltage | 230VAC |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 9 A |
| Switching Voltage | 690VAC - Max |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C |
| Must Operate Voltage | 195.5 VAC |