    Skyworks Solutions Inc. 531FC166M556DG
    Part No.:
    531FC166M556DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED531FC166M556DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 166.5560MHZ LVDS SMD
    Frequency:
    166.556 MHz
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    98mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 531FC166M556DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 531FC166M556DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 531FC166M556DG?
    Image 531FC166M556DGR 531FC166M556DG
    Part Number 531FC166M556DGR 531FC166M556DG
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 166.556 MHz 166.556 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 2.5V 2.5V
    Frequency Stability ±7ppm ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 98mA 98mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)