    Skyworks Solutions Inc. 531FC166M630DG
    Part No.:
    531FC166M630DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED531FC166M630DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 166.6300MHZ LVDS SMD
    Frequency:
    166.63 MHz
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    98mA
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 531FC166M630DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 531FC166M630DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 531FC166M630DG?
    Image 531FC166M630DGR 531FC166M630DG
    Part Number 531FC166M630DGR 531FC166M630DG
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 166.63 MHz 166.63 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 2.5V 2.5V
    Frequency Stability ±7ppm ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 98mA 98mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) -
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)