    Skyworks Solutions Inc. 531FC171M925DG
    Part No.:
    531FC171M925DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED531FC171M925DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 171.9250MHZ LVDS SMD
    Frequency:
    171.925 MHz
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    98mA
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 531FC171M925DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 531FC171M925DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 531FC171M925DG?
    Image 531FC171M925DGR 531FC171M925DG
    Part Number 531FC171M925DGR 531FC171M925DG
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 171.925 MHz 171.925 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 2.5V 2.5V
    Frequency Stability ±7ppm ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 98mA 98mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) -
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)