    Skyworks Solutions Inc. 531FC172M640DG
    Part No.:
    531FC172M640DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED531FC172M640DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 172.6400MHZ LVDS SMD
    Frequency:
    172.64 MHz
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    98mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 531FC172M640DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 531FC172M640DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 531FC172M640DG?
    Image 531FC172M640DGR 531FC172M640DG
    Part Number 531FC172M640DGR 531FC172M640DG
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 172.64 MHz 172.64 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 2.5V 2.5V
    Frequency Stability ±7ppm ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 98mA 98mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)