    Skyworks Solutions Inc. 540BAA400M000BBGR
    Part No.:
    540BAA400M000BBGR
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED540BAA400M000BBGR.pdf
    Description:
    XTAL OSCILLATOR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Frequency:
    400 MHz
    Voltage - Supply:
    1.8V, 2.5V, 3.3V
    Frequency Stability:
    ±20ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    111mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.052" (1.33mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 540BAA400M000BBGR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 540BAA400M000BBGR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 540BAA400M000BBGR?
    Image 540BAA400M000BBGR
    Part Number 540BAA400M000BBGR
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc.
    Series Ultra™ Si540
    Package/Case 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Base Resonator Crystal
    Type XO (Standard)
    Frequency 400 MHz
    Function Enable/Disable
    Output LVDS
    Voltage - Supply 1.8V, 2.5V, 3.3V
    Frequency Stability ±20ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 111mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.052" (1.33mm)