    Skyworks Solutions Inc. 540BAA600M000BBG
    Part No.:
    540BAA600M000BBG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED540BAA600M000BBG.pdf
    Packaging:
    Strip
    Frequency:
    600 MHz
    Voltage - Supply:
    1.8V, 2.5V, 3.3V
    Frequency Stability:
    ±20ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    111mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.052" (1.33mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 540BAA600M000BBG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 540BAA600M000BBG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 540BAA600M000BBG?
    Image 540BAA600M000BBGR 540BAA600M000BBG
    Part Number 540BAA600M000BBGR 540BAA600M000BBG
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc. Skyworks Solutions Inc.
    Series Ultra™ Si540 Ultra™ Si540
    Package/Case 6-SMD, No Lead 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Strip
    Product Status Not For New Designs Not For New Designs
    Base Resonator Crystal Crystal
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 600 MHz 600 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 1.8V, 2.5V, 3.3V 1.8V, 2.5V, 3.3V
    Frequency Stability ±20ppm ±20ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 111mA 111mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.052" (1.33mm) 0.052" (1.33mm)