    Skyworks Solutions Inc. 590AB27M0000DG
    Part No.:
    590AB27M0000DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED590AB27M0000DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 27.0000MHZ LVPECL
    Frequency:
    27 MHz
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    125mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 590AB27M0000DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 590AB27M0000DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 590AB27M0000DG?
    Image 590AB27M0000DGR 590AB27M0000DG
    Part Number 590AB27M0000DGR 590AB27M0000DG
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 27 MHz 27 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVPECL LVPECL
    Voltage - Supply 3.3V 3.3V
    Frequency Stability ±25ppm ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 125mA 125mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)