    Skyworks Solutions Inc. 590AB70M6560DG
    Part No.:
    590AB70M6560DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED590AB70M6560DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 70.6560MHZ LVPECL
    Packaging:
    Bulk
    Frequency:
    70.656 MHz
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    125mA
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 590AB70M6560DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 590AB70M6560DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 590AB70M6560DG?
    Image 590AB70M6560DGR 590AB70M6560DG
    Part Number 590AB70M6560DGR 590AB70M6560DG
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 70.656 MHz 70.656 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVPECL LVPECL
    Voltage - Supply 3.3V 3.3V
    Frequency Stability ±25ppm ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 125mA 125mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)