    Skyworks Solutions Inc. 590CD14M7456DGR
    Part No.:
    590CD14M7456DGR
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED590CD14M7456DGR.pdf
    Description:
    DIFFERENTIAL/SINGLE-ENDED; SINGL
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Frequency:
    14.7456 MHz
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    90mA
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 590CD14M7456DGR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 590CD14M7456DGR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 590CD14M7456DGR?
    Image 590CD14M7456DGR
    Part Number 590CD14M7456DGR
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc.
    Series Si590
    Package/Case 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type XO (Standard)
    Frequency 14.7456 MHz
    Function Enable/Disable
    Output CMOS
    Voltage - Supply 3.3V
    Frequency Stability ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 90mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)