    Skyworks Solutions Inc. 590DD000292DGR
    Part No.:
    590DD000292DGR
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED590DD000292DGR.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 292.0000KHZ CML SMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Frequency:
    292 kHz
    Output:
    CML
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    110mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 590DD000292DGR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 590DD000292DGR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 590DD000292DGR?
    Image 590DD000292DGR
    Part Number 590DD000292DGR
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc.
    Series Si590
    Package/Case 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type XO (Standard)
    Frequency 292 kHz
    Function Enable/Disable
    Output CML
    Voltage - Supply 3.3V
    Frequency Stability ±7ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 110mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)