    Skyworks Solutions Inc. 590FB122M880DG
    Part No.:
    590FB122M880DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED590FB122M880DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 122.8800MHZ LVDS SMD
    Packaging:
    Strip
    Frequency:
    122.88 MHz
    Output:
    LVDS
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    100mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 590FB122M880DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 590FB122M880DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 590FB122M880DG?
    Image 590FB122M880DGR 590FB122M880DG
    Part Number 590FB122M880DGR 590FB122M880DG
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc. Skyworks Solutions Inc.
    Series Si590 Si590
    Package/Case 6-SMD, No Lead 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Strip
    Product Status Active Active
    Base Resonator Crystal Crystal
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 122.88 MHz 122.88 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 2.5V 2.5V
    Frequency Stability ±25ppm ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 100mA 100mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)