    Skyworks Solutions Inc. 590FB50M0000DG
    Part No.:
    590FB50M0000DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED590FB50M0000DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 50.0000MHZ LVDS SMD
    Frequency:
    50 MHz
    Output:
    LVDS
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    100mA
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 590FB50M0000DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 590FB50M0000DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 590FB50M0000DG?
    Image 590FB50M0000DGR 590FB50M0000DG
    Part Number 590FB50M0000DGR 590FB50M0000DG
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 50 MHz 50 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output LVDS LVDS
    Voltage - Supply 2.5V 2.5V
    Frequency Stability ±25ppm ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 100mA 100mA
    Supplier Device Package - -
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)