    Skyworks Solutions Inc. 590JB140M000DGR
    Part No.:
    590JB140M000DGR
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED590JB140M000DGR.pdf
    Description:
    XTAL OSCILLATOR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Frequency:
    140 MHz
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    1.8V
    Frequency Stability:
    ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    90mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 590JB140M000DGR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 590JB140M000DGR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 590JB140M000DGR?
    Image 590JB140M000DGR
    Part Number 590JB140M000DGR
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc.
    Series Si590
    Package/Case 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type XO (Standard)
    Frequency 140 MHz
    Function Enable/Disable
    Output CMOS
    Voltage - Supply 1.8V
    Frequency Stability ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 90mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)