    Skyworks Solutions Inc. 591DB66M6660DG
    Part No.:
    591DB66M6660DG
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED591DB66M6660DG.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 66.6660MHZ CML SMD
    Packaging:
    Strip
    Frequency:
    66.666 MHz
    Output:
    CML
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    110mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.071" (1.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 591DB66M6660DG on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 591DB66M6660DG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 591DB66M6660DG?
    Image 591DB66M6660DGR 591DB66M6660DG
    Part Number 591DB66M6660DGR 591DB66M6660DG
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc. Skyworks Solutions Inc.
    Series Si591 Si591
    Package/Case 6-SMD, No Lead 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Strip
    Product Status Active Active
    Base Resonator Crystal Crystal
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 66.666 MHz 66.666 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output CML CML
    Voltage - Supply 3.3V 3.3V
    Frequency Stability ±25ppm ±25ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Current - Supply (Max) 110mA 110mA
    Ratings - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)