16CTQ100.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 16CTQ100.
| Image |  |
| Part Number | 16CTQ100 | 16CTQ100S |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | SMC Diode Solutions |
| Series | - | - |
| Package/Case | TO-220-3 | TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Packaging | Tube | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | - | 8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 750 mV @ 8 A | 750 mV @ 8 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 550 µA @ 100 V | 550 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |