    SMC Diode Solutions 20CTQ045
    Part No.:
    20CTQ045
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED20CTQ045.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 45V 20A TO220AB
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    800 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    Category:
    Diode Arrays
    1. How to order 20CTQ045 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 20CTQ045 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 20CTQ045?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 20CTQ045.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 20CTQ045 pin diagram, 20CTQ045 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 20CTQ045S 20CTQ045
    Part Number 20CTQ045S 20CTQ045
    Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
    Series - -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-220-3
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 20 A 800 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 45 V 1 mA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C