    SMC Diode Solutions 40CPQ100
    Part No.:
    40CPQ100
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED40CPQ100.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 100V 20A TO247AD
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    790 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247AD
    Category:
    Diode Arrays
    1. How to order 40CPQ100 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 40CPQ100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 40CPQ100?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 40CPQ100.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 40CPQ100 pin diagram, 40CPQ100 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 40CPQ100
    Part Number 40CPQ100
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C