80CNQ045.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 80CNQ045.
| Image |  |
| Part Number | 80CNQ045 | 80CNQ045SL | 80CNQ045SM | 80CNQ045S2 | 80CNQ045SMS2 |
| Series | - | - | - | - | - |
| Package/Case | PRM2 | PRM2-SL | PRM2-SM | PRM2 | PRM2-SM |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V | 45 V | 45 V | 45 V | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 40A | 40A | 40A | 80A | 80A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 660 mV @ 40 A | 660 mV @ 40 A | 660 mV @ 40 A | 660 mV @ 80 A | 660 mV @ 80 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 mA @ 45 V | 5 mA @ 45 V | 5 mA @ 45 V | 5 mA @ 45 V | 5 mA @ 45 V |