    SMC Diode Solutions MBRF20150CTR
    Part No.:
    MBRF20150CTR
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDMBRF20150CTR.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 150V ITO220AB
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Anode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    Category:
    Diode Arrays
    1. How to order MBRF20150CTR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the MBRF20150CTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBRF20150CTR?
    Image MBRF20150CTR
    Part Number MBRF20150CTR
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Anode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C