74V1G08CTR.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 74V1G08CTR.
| Image |  |
| Part Number | 74V1G08CTR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | 74V |
| Package/Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Logic Type | AND Gate |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |