STL140N4LLF5.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STL140N4LLF5.
| Image |  |
| Part Number | STL140N4LLF5 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | STripFET™ V |
| Package/Case | 8-PowerVDFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 140A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.75mOhm @ 16A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 45 nC @ 4.5 V |
| Vgs (Max) | ±22V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5900 pF @ 25 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 80W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |