STP9N60M2.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP9N60M2.
| Image | |
| Part Number | STP9N60M2 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | MDmesh™ II Plus |
| Package/Case | TO-220-3 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 780mOhm @ 3A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 10 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 320 pF @ 100 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 60W (Tc) |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |