    Sullins Connector Solutions PEC36SGAN
    Part No.:
    PEC36SGAN
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDPEC36SGAN.pdf
    Description:
    CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
    Shipping
    Inventory:358
    Comments
    In Stock:358
    Manufacturer:
    Sullins Connector Solutions
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header, Breakaway
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    36
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.318" (8.08mm)
    Contact Length - Post:
    0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.140" (3.56mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Tin
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A
    Category:
    Headers, Male Pins
    1. How to order PEC36SGAN on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the PEC36SGAN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PEC36SGAN?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PEC36SGAN.
    Image PEC36SGAN
    Part Number PEC36SGAN
    Manufacturer Sullins Connector Solutions
    Series -
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Connector Type Header, Breakaway
    Contact Type Male Pin
    Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
    Number of Positions 36
    Number of Rows 1
    Row Spacing - Mating -
    Number of Positions Loaded All
    Style Board to Board or Cable
    Shrouding Unshrouded
    Mounting Type Through Hole, Right Angle
    Termination Solder
    Fastening Type Push-Pull
    Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
    Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
    Overall Contact Length -
    Insulation Height 0.140" (3.56mm)
    Contact Shape Square
    Contact Finish - Mating Tin
    Contact Finish - Post Tin
    Contact Material Phosphor Bronze
    Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
    Features -
    Current Rating (Amps) 3A