CMPPAC310V224K10S5.pdf
| Image |  |
| Part Number | CMPPAC310V224K10S5 |
| Manufacturer | SURGE |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Tolerance | - |
| Voltage Rating - AC | 310V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |