| Image |  |
| Part Number | HBW220M1KTR-0810S |
| Type | Hybrid |
| Capacitance | 22 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 80 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 45mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 105 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.05 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |