| Image |  |
| Part Number | HBW820M1JTR-1010S |
| Type | Hybrid |
| Capacitance | 82 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 140 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |