| Image |  |
| Part Number | RXK221M1VBK-0815S | RXK221M1VBK-0820S |
| Manufacturer | SURGE | Surge |
| Package/Case | ||
| Series | RXK | RXK |
| Packaging | Bulk | |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 220 µF | 220 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 35 V | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar | Polar |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 413 mA @ 120 Hz | 448 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 590 mA @ 100 kHz | 640 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 160 mOhms | 110 mOhms |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) | 0.866" (22.00mm) |