| Image |  |
| Part Number | RXW331M1HBK-1030S | RXW331M1HBK-1020S |
| Manufacturer | Surge | SURGE |
| Package/Case | ||
| Series | RXW | RXW |
| Packaging | Bag | |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 330 µF | - |
| Tolerance | ±20% | - |
| Voltage - Rated | 50 V | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | - |
| Polarization | Polar | - |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 885.5 mA @ 120 Hz | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.61 A @ 100 kHz | - |
| Impedance | 60 mOhms | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | - |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) | - |