VZH101M1CTR-0606CS.pdf
| Image |  |
| Part Number | VZH101M1CTR-0606S | VZH101M1CTR-0606CS |
| Manufacturer | Surge | SURGE |
| Package/Case | ||
| Series | VZH | VZH |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Product Status | Active | Active |
| Capacitance | 100 µF | 100 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% |
| Voltage - Rated | 16 V | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar | Polar |
| Ratings | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 230 mA @ 120 Hz | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 230 mA @ 100 kHz | 230 mA @ 100 kHz |
| Impedance | 440 mOhms | 340 mOhms |
| Lead Spacing | - | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.268" (6.80mm) | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |