    TDK Corporation C3216JB1A156M160AC
    Part No.:
    C3216JB1A156M160AC
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC3216JB1A156M160AC.pdf
    Description:
    CAP CER 15UF 10V JB 1206
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Series:
    C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    JB
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.069" (1.75mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C3216JB1A156M160AC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C3216JB1A156M160AC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C3216JB1A156M160AC?
    Image C3216JB1A156M160AC
    Part Number C3216JB1A156M160AC
    Manufacturer TDK Corporation
    Series C
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient JB
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)