| Image |  |
| Part Number | CGJ3E3X7R1C684K080AB | CGJ3E3X7R1C684K |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation |
| Series | CGJ | CGJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Capacitance | 0.68 µF | 0.68 µF |
| Tolerance | ±10% | ±10% |
| Voltage - Rated | 16V | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | - | - |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive | Automotive |
| Failure Rate | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) | 0.035" (0.90mm) |