    TDK Corporation FA11X8R2A474KRU00
    Part No.:
    FA11X8R2A474KRU00
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFA11X8R2A474KRU00.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 100V X8RADIAL
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Series:
    FA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X8R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.276" (7.00mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Lead Style:
    Formed Leads - Kinked
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order FA11X8R2A474KRU00 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the FA11X8R2A474KRU00 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FA11X8R2A474KRU00?
    Image FA11X8R2A474KRU00
    Part Number FA11X8R2A474KRU00
    Manufacturer TDK Corporation
    Series FA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X8R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)