    TDK Corporation FA11X8R2A684KRU06
    Part No.:
    FA11X8R2A684KRU06
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFA11X8R2A684KRU06.pdf
    Description:
    CAP CER 0.68UF 100V X8R RADIAL
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Series:
    FA
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.68 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X8R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.276" (7.00mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order FA11X8R2A684KRU06 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the FA11X8R2A684KRU06 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FA11X8R2A684KRU06?
    Image FA11X8R2A684KRU06
    Part Number FA11X8R2A684KRU06
    Manufacturer TDK Corporation
    Series FA
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Active
    Capacitance 0.68 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X8R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)