    TDK Corporation FA20C0G2A683JNU06
    Part No.:
    FA20C0G2A683JNU06
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDFA20C0G2A683JNU06.pdf
    Description:
    CAP CER 0.068UF 100V C0G RADIAL
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Series:
    FA
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.068 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.276" (7.00mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Lead Style:
    Formed Leads - Kinked
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order FA20C0G2A683JNU06 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the FA20C0G2A683JNU06 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FA20C0G2A683JNU06?
    Image FA20C0G2A683JNU06
    Part Number FA20C0G2A683JNU06
    Manufacturer TDK Corporation
    Series FA
    Packaging Cut Tape (CT)
    Product Status Active
    Capacitance 0.068 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)