VLF10045T-331MR70.pdf
| Image |  |
| Series | VLF | VLF | VLF | VLF | VLF |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 330 µH | 1.5 µH | 10 µH | 100 µH | 15 µH |
| Tolerance | ±20% | ±30% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 700 mA | 9 A | 4.3 A | 1.3 A | 3.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | 700mA | 11.1A | 4.3A | 1.3A | 3.5A |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 829mOhm Max | 6.8mOhm Max | 29mOhm Max | 250mOhm Max | 43mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) | 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) | 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) | 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) | 0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) |