    TDK Corporation VLF10045T-6R8N5R1
    Part No.:
    VLF10045T-6R8N5R1
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVLF10045T-6R8N5R1.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8UH 5.1A 21.4MOHM SM
    Manufacturer:
    TDK Corporation
    Series:
    VLF
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±30%
    Current Rating (Amps):
    5.1 A
    Current - Saturation (Isat):
    5.2A
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    21.4mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
    Height - Seated (Max):
    0.177" (4.50mm)