| Image |  |
| Part Number | IQM48050A025V-001-R |
| Manufacturer | TDK-Lambda |
| Series | iQM (300W) |
| Package/Case | Quarter Brick |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 2.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 50A |
| Power (Watts) | 125 W |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense |
| Operating Temperature | -40°C ~ 117°C |
| Efficiency | 88.5% |