AX104R-100.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AX104R-100.
| Image |  |
| Part Number | AX104R-4R7 | AX104R-150 | AX104R-100 | AX104R-101 | AX104R-151 |
| Series | AX104R | AX104R | AX104R | AX104R | AX104R |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Box | Box | Box |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 4.7 µH | 15 µH | 10 µH | 100 µH | 150 µH |
| Tolerance | ±30% | ±30% | ±30% | ±30% | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 6 A | 3.6 A | 4.4 A | 1.35 A | 1.15 A |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 13mOhm Max | 50mOhm Max | 35mOhm Max | 304mOhm Max | 506mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMD | SMD | SMD | SMD | SMD |
| Size / Dimension | 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm) | 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm) | 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm) | 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm) | 0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) | 0.157" (4.00mm) |