DCM3623T75X3180T00.pdf
| Image |  |
| Part Number | DCM3623T75X3180T00 |
| Manufacturer | Vicor Corporation |
| Series | VI Chip® DCM® |
| Package/Case | 9-DIP Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 2.9A |
| Power (Watts) | 81 W |
| Voltage - Isolation | 2.25 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Efficiency | 90.5% |