    Vishay Sprague 173D565X0025W
    Part No.:
    173D565X0025W
    Description:
    CAP TANT 5.6UF 20% 25V AXIAL
    Capacitance:
    5.6 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
    Tantalum Capacitors
    1. How to order 173D565X0025W on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 173D565X0025W price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 173D565X0025W?
    Image 173D565X0025WWE3 173D565X0025WW 173D565X0025WE3 173D565X0025W
    Part Number 173D565X0025WWE3 173D565X0025WW 173D565X0025WE3 173D565X0025W
    Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
    Series TANTALEX™, 173D TANTALEX™, 173D TANTALEX™, 173D TANTALEX™, 173D
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 5.6 µF 5.6 µF 5.6 µF 5.6 µF
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 25 V 25 V 25 V 25 V
    Type Molded Molded Molded Molded
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)