    Vishay Sprague 173D685X9020W
    Part No.:
    173D685X9020W
    Description:
    CAP TANT 6.8UF 10% 20V AXIAL
    Capacitance:
    6.8 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
    Tantalum Capacitors
    1. How to order 173D685X9020W on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 173D685X9020W price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 173D685X9020W?
    Image 173D685X9020WE3 173D685X9020W
    Part Number 173D685X9020WE3 173D685X9020W
    Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague
    Series TANTALEX™, 173D TANTALEX™, 173D
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 6.8 µF 6.8 µF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 20 V 20 V
    Type Molded Molded
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)