    Vishay Sprague 199D825X0025C6V1E3
    Part No.:
    199D825X0025C6V1E3
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    CAP TANT 8.2UF 20% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTALEX™, 199D
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    8.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.458" (11.64mm)
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order 199D825X0025C6V1E3 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 199D825X0025C6V1E3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 199D825X0025C6V1E3?
    Image 199D825X0025C6V1E3
    Part Number 199D825X0025C6V1E3
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTALEX™, 199D
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 8.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Type Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.458" (11.64mm)
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)