    Vishay Sprague 592D156X9020D2T15H
    Part No.:
    592D156X9020D2T15H
    Description:
    CAP TANT 15UF 10% 20V 2917
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.059" (1.50mm)
    Tantalum Capacitors
    1. How to order 592D156X9020D2T15H on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 592D156X9020D2T15H price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 592D156X9020D2T15H?
    Image 592D156X9020D2T15H
    Part Number 592D156X9020D2T15H
    Product Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Conformal Coated
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)